parafialna kancelaria

Czynna od poniedziałku do piątku
od godz. 8.00 do 11.00

(w środę dyżur ks. proboszcza)
oraz we wtorek i czwartek
(dyżury ks. wikariuszy)

od godz. 16.00 do 17.00

      Istniejący w XIX w. kościółek św. Piotra i św. Pawła stał się niewystarczający dla powiększającej się parafii. W listopadzie 1910 rozpoczęto prace przy wykonywaniu fundamentów. We wrześniu 1911 ustawiono więźbę dachową i 25 metrową wieżę. Zimą z 1911 na 1912, rozpoczęto urządzanie wnętrza kościoła. Drewniane wyposażenie wykonali stolarze z Żórawiny Wrocławskiej. Ołtarz główny z bogatą ornamentyką snycerską i ambonę wykonano w Monachium. Ołtarze boczne są dziełem rzeźbiarza Frilhase z Erfurtu, a witraże pochodzą z warsztatu Linnemana z Frankfurtu nad Menem. 1 czerwca 1913 kardynał Jerzy Kopp z Wrocławia konsekrował świątynię.

SYMPOZJUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 7-8.IV. 2018.

image448SYMPOZJUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I JUBILEUSZ 25-LECIA PROWINCJI ZACHODNIEJ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO PALLOTYNÓW W DOLINIE MIŁOSIERDZIA W CZĘSTOCHOWIE 7-8.IV. 2018.

         Jako przedstawiciele Wspólnoty NSPJ-Miłosierdzia Bożego, byliśmy uczestnikami Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego w Dolinie Miłosierdzia.

Takie Sympozja odbywały się od bardzo dawna. Pamiętam organizatora sprzed 30 lat nieżyjącego już ks. Edmunda Boniewicza SAC, spowiednika ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam jesteśmy uczestnikami również rekolekcji Apostolskich Ognisk Miłosierdzia Bożego, które zapoczątkował również już nie żyjący ks. Jan Porębski SAC. On to jako moderator przyjeżdżał do naszej wspólnoty w parafii z Dzienniczkiem św. Faustyny, obrazem Jezusa Miłosiernego, relikwiami św. Faustyny i w 1994 roku doszło do intronizacji figury w Sercu Jezusa Miłosiernego. Zawdzięczamy pallotynom jako parafia i wspólnota wiele.

W tym roku przypada jubileusz 25-Lecia Prowincji Zachodniej z siedzibą w Poznaniu, więc to świętowanie zapoczątkowano w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie. Sympozjum rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego a głównym celebransem był Prowincjał ks. dr Adrian Galbas, który wygłosił też homilię. Bardzo cenne wiadomości na temat: " Wkład Pallotynów w proces beatyfikacyjny siostry Faustyny" zebrał ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk.

Obecnie w nowo wybudowanym kościele Miłosierdzia Bożego mozaikę kładzie jezuita o. dr Marko Rupnik z Rzymu i tutaj mogliśmy również posłuchać jego głębokich przemyśleń duchowych. Świadectwa mieli: wieloletni brat pallotyn Tadeusz Robak a na temat wspólpracy z pallotynami mówiła Maria Brzózka ZAK, współpracująca z nimi 30 lat. Dowiedzieliśmy się również wiele o bł. ks. Michale Sopoćko w konferencji ks. Mariusza Marszałka SAC na temat: " Wilno jako Betlejem Bożego Miłosierdzia". Przedstawiona była też Dolina Miłosierdzia w czynach miłosierdzia, jak również misje pallotyńskie w świecie w 50 miejscach. Ciekawe było spotkanie z bardzo ciekawym zakonnikiem pallotyńskim ks. Generałem Jakobem Nampudakamem SAC.

Ukoronowaniem i podziękowaniem za dzieło 25-lat była w nowym kościele Msza św. z udziałem Prokuratora Generalnego z Rzymu ks. Adama Golca. Dziękujemy Jezusowi Miłosiernemu i Matce Bożej Miłosierdzia za ten święty czas i za to, że Zjednoczenie założone przez św. Wincentego Pallotiego pod, którego szyldem działamy jest stowarzyszeniem w centrum kościoła na prawach papieskich, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską z jej błgosławieństwem.

                                                                                  

                                                                            Maria Brzózka ZAK

 Zobacz zdjęcia.