parafialna kancelaria

Czynna od poniedziałku do piątku
od godz. 8.00 do 11.00

(w środę dyżur ks. proboszcza)
oraz we wtorek i czwartek
(dyżury ks. wikariuszy)

od godz. 16.00 do 17.00

      Istniejący w XIX w. kościółek św. Piotra i św. Pawła stał się niewystarczający dla powiększającej się parafii. W listopadzie 1910 rozpoczęto prace przy wykonywaniu fundamentów. We wrześniu 1911 ustawiono więźbę dachową i 25 metrową wieżę. Zimą z 1911 na 1912, rozpoczęto urządzanie wnętrza kościoła. Drewniane wyposażenie wykonali stolarze z Żórawiny Wrocławskiej. Ołtarz główny z bogatą ornamentyką snycerską i ambonę wykonano w Monachium. Ołtarze boczne są dziełem rzeźbiarza Frilhase z Erfurtu, a witraże pochodzą z warsztatu Linnemana z Frankfurtu nad Menem. 1 czerwca 1913 kardynał Jerzy Kopp z Wrocławia konsekrował świątynię.

DZIEŃ SKUPIENIA DLA APOSTOLSTWA DOBREJ ŚMIERCI NA SZWEDZKIEJ GÓRCE

image1162„ Sanktuarium na Szwedzkiej Górce to miejsce położone nieco na uboczu, z dala od wsi. Z drogi Przydroże-Pleśnica widać pośród pól zieloną kępę starych lip i skrytą wśród nich świątynię. Otacza ją wianuszek kapliczek Drogi Krzyżowej. Zazwyczaj nie ma tu nikogo. Jest to idealne miejsce do cichej modlitwy

i kontemplacji. Każdego turystę zadowolą niezwykłe widoki. Na horyzoncie wspaniale prezentują się Góry Opawskie, a także bardziej odległe Góry Złote i czeskie Jesioniki.

W czasie wojny 30-letniej na wzgórzu pod Przydrożem Małym obozowali Szwedzi. Podanie głosi, że protestanccy żołdacy zabawiali się strzelaniem do znalezionego obrazu Matki Boskiej. Niefortunni strzelcy nie zdołali uszkodzić obrazu nawet salwą z 30 muszkietów, a skutek ich heretyckich poczynań był zaskakująco odwrotny - sami odnieśli rany od rykoszetujących kul. Kilku miało nawet zginąć. „

        

Dd kiedy ks. bp Ordynariusz Andrzej Czaja zaprosił do osiedlenia się w tym miejscu Misjonarzy św. Rodziny i ustanowił to niezwykłe miejsce duchowym centrum ADŚ dla naszej diecezji, to od 3 lat jesteśmy tutaj pielgrzymami.

9 czerwca b.r. zdążaliśmy do Sanktuarium na Dzień Skupienia autobusami i samochodami. Sanktuarium było wypełnione a i zajęte jeszcze miejsca na ławeczkach przed wejściem do kościoła. Były delegacje większe lub mniejsze ze wszystkich Wspólnot ADŚ naszej diecezji.

Zebranych powitał ks. Karol Wacholtz MFS tutejszy proboszcz, natomiast z Górki Klasztornej przyjechał znany nam ks. Bogdan Kulik MFS. Ze wspólnotami ADŚ przybyli też księża opiekunowie. Po odmówieniu Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia z procesyjnym wejściem ze sztandarami.

Bardzo pouczajacą homilię z przykładami autentycznymi z misji dotyczącymi opieki Matki Bożej i Jej Niepokalanego Serca wygłosił misjonarz ks. Kazimierz Świderski MSF Referent Misji Zagranicznych. Tak wypełnieni duchowo na uczcie Eucharystycznej dziękowaliśmy Bogu i Niepokalanej Matce. Czas po Eucharystii był dopełniony jeszcze krótką Drogą Krzyżową. No a teraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 z Korfantowa wraz z zespołem muzycznym „ Przyjaciele” przedstawili reportaż poetycko - muzyczny „ Człowiek jest Drogą Kościoła” z okazji 48 rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową i 98 urodzin. Swoją obecnością zaszczyczyli nas poeci ze Stowarzyszenia Poetów Opolskich. Ich wiersze o św. JP II były tutaj zaprezentowane. Patronat nad całością artystyczną sprawował burmistrz Korfantowa.To było dla nas taką miłą niespodzianką. Była też

i niespodzianka stołu w pobliskim zajeździe, który pomieścił bardzo dużą ilość osób

i nakarmił. Można rzec prawdziwe rozmnożenie pokarmu. A na drogę jeszcze każdy otrzymał prezent w postaci słoiczka prawdziwego miodu, świeczkę i losowo wybrane fragmenty Pisma św.

Tak to pięknie spędziliśmy czas przy Bogu, Maryi oraz we wspólnocie.

                                                                                              Zel. Maria Brzózka

Zobacz zdjęcia.