Ocena użytkowników:  / 8
SłabyŚwietny

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych jest czwartą z kolei świątynią w dziejach parafii rzymskokatolickiej w Kluczborku, której początki sięgają XIII stulecia. W źródłach pisanych z 1298 roku wzmiankowany jest kościół położony niedaleko rynku. Został on wzniesiony w latach 1911-1913. Istniejący w XIX wieku niewielki kościółek św. św. Piotra i Pawła (obecnie po przebudowach tzw. stary kościół służący katechizacji) stał się niewystarczający dla rozwijającej się parafii, liczącej wówczas 6500 wiernych. Po latach zabiegów trud budowy nowej świątyni podjął ks. Jan Moschek, będący proboszczem od 1897 roku. 24 maja 1910 roku wystawiono zezwolenie na budowę; kościół otrzymał wezwanie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Projekt budowli jak i jej wnętrza został opracowany w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie, w wydziale budowy obiektów kościelnych prowadzonym przez radcę budowlanego Hossfelda. Kierownictwo budowy prowadzonej przez firmę Skaletz, objął Karol Schablik. Finansowo wspierał właściciel ziemski ze Smard, Preiss, którego rodzinny grobowiec znajduje się na cmentarzu parafialnym.

W listopadzie 1910 roku rozpoczęto prace przy wykonywaniu fundamentów. Ponieważ już na głębokości 0,50 m występowała woda gruntowa, a twardy grunt zalegał dopiero na głęb. 2,5 m najpierw wykonano betonowe tzw. pale fundamentowe połączone mocnym, dobrze zakotwiczonym murowanym łukiem, kładąc na to wieniec właściwego fundamentu murowanego.

We wrześniu następnego roku mogła się odbyć uroczystość z okazji ustawienia więźby dachowej na budynku kościoła i 25 metrowej konstrukcji wieży. Konstrukcję dachową wykonał Tomasz Skaletz. Następnie ułożono dachówki, a wieżę pokryto blachą miedzianą, która została zdjęta w 1943 roku i przeznaczona na cele wojenne. Zimą 1911/1912 rozpoczęto urządzanie wnętrza kościoła, do którego drewniane wyposażenie wykonali stolarze z Żórawiny Wrocławskiej. Ołtarz główny z bogatą ornamentyką snycerską jak i ambona powstały w pracowni znanego artysty Schreinera w Monachium. Ołtarze boczne są dziełem rzeźbiarza Frilhase z Erfurtu, a witraże pochodzą z warsztatu Linnemana z Frankfurtu nad Menem.

1 czerwca 1913 roku odbyła się konsekracja nowo wybudowanej świątyni dokonana przez kardynała Jerzego Kopp z Wrocławia. W tym dniu mieszkaniec Kluczborka, kupiec Kuder ofiarował piękną monstrancję. (Dane pochodzą z parafialnego folderu)

Historia parafii została spisana i wydana w kilku tomach przez ks. dra Mieczysława Koguta pochodzącego z Kluczborka. Książki te są do nabycia w kancelarii parafialnej.

historia1

Rozpoczęcie budowy kościoła , listopad 1910. Fot. Th. Axmann.

nspj1          Dnia 28 czerwca 1987 wyodrębniono z terytorium naszej Parafii nową Parafię i poświęcono kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Proboszczem został ks. Franciszek Drenda.

Następcą dziekana ks. Franciszka na stanowisku Proboszcza parafii NSPJ w Kluczborku od 2010 jest ks. Hubert Czernia.

PRZETARGI

Menu Parafialne